تبلیغات
فال و طالع بینی - فال و طالع بینی از دیدگاه اسلام

 


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 30 آبان 1390
پیوند همیشگی پرسش از دیدگاه اسلام فال و طالع بینی چه جایگاهی دارد؟ اگر دارای اساس است تا چه حد واقعیت دارد و اگر بی اساس است معنای فال انبیا چیست؟ 
 در رابطه با طالع بینی گفتنی است که طالع‏بینى که با نگاه کردن در ساعت، روز، ماه و سال به دنیا آمدن یک شخص و نگاه کردن به اوضاع ستارگان در آن وقت حکم به آینده آن شخص مى‏شود در حقیقت نوعى نجوم احکامى است. در استعمال عامه به آینده بینى به وسیله فال و رمل و مانند اینها نیز طالع‏بینى گفته مى‏شود. 


 


بسیارى از فقها اصل پیش‏بینى حوادث آینده به وسیله نجوم را در صورتى که با اعتقاد به حتمى بودن آن و تأثیر آن در حوادث به صورت مستقل همراه نباشد را بلااشکال دانسته‏اند. به این معنى که شخص با اعتقاد به خداوند و مؤثر حقیقى بودن او قائل به این‏گونه تأثیرات باشد و مشیت خداوند را در آن مؤثر بداند و به صورت جزمى و حتمى نسبت به آینده پیش‏بینى نکند. گرچه در همین فرض هم بسیارى از فقها چنین کارى را جایز ندانسته‏اند. بنابراین این گونه طالع بینی ها اعتبار شرعی و علمی ندارد و بلکه بر اساس حدس و گمان است اگر چه گاهی در برخی موارد مطابقت با واقع داشته باشد. برای رفع احتمالات با پرداخت صدقه و دعا می توان از عوارض آن به دور بود. بسیارى بلکه اکثر قریب به اتفاق کسانى که امروزه طالع‏بینى یا فال‏بینى و دعا نویسی مى‏کنند مدعیان دروغ گویند و براساس حدس وتخمین چیزهایى مى‏گویند و مراجعه به آنان وجه درستى ندارد. پس اعتقاد به پیش بینی جزمی و قطعی آینده به طور مستقل و با صرف نظر از اراده و مشیت خداوند و بدون موثر دانستن خداوند شرعا جایز نیست و نیز بیشتر مدعیان طالع بینی و پیش بینی آینده افرادی دروغ گو و فرصت طلب هستند و نباید حرف مدعیان طالع بینی را باور کرد بنابراین این گونه طالع بینی ها اعتبار شرعی و علمی ندارد و بلکه بر اساس حدس و گمان است اگر چه گاهی در برخی موارد مطابقت با واقع داشته باشد. برای رفع احتمالات با پرداخت صدقه و دعا می توان از عوارض آن به دور بود.

برگرفته از پرسمانطبقه بندی: فال و طالع بینی، 
برچسب ها: فال، فال و طالع بینی، طالع بینی از دیدگاه اسلام، فال از دیدگاه اسلام،
ارسال توسط راه فردا
ویژه ها
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin